Škola danas

Danas je Klesarska škola moderna i dobro opremljena ustanova.

Zahvaljujući velikom razumijevanju Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Županiji splitsko-dalmatinskoj te Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva, škola je dobro opremljena informatičkom opremom te raspolaže učionicama dostatno opremljenim tehničkim pomagalima i didaktičkom opremom, bogatom knjižnicom i posebno dobro opremljenom radionicom za ručnu obradu kamena. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa prepoznalo je u Klesarskoj školi ustanovu koja zaslužuje ulaganje. Uz veliku i neprekidnu pomoć Ministarstva, Klesarska škola već dvadeset godina izdaje stručni časopis “Klesarstvo i graditeljstvo”. Bez pomoći Ministarstva u pokrivanju većega dijela dodatnih troškova, škola ne bi mogla ostvariti ovako bogatu međunarodnu suradnju. Cijeneći ukupne aktivnosti Klesarske škole, svojim je posjetima počastilo više ministara znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske: ministrica Ljilja Vokić te ministri Božidar Pugelnik, Vladimir Strugar i Dragan Primorac. Ovo je priča o Klesarskoj školi jučer i danas.

Ono pred čime se trenutno nalazimo jest pitanje kako učiniti ovu školu ravnopravnom onima iz Europe, a pritom sačuvati njezinu autohtonost u procesima opće globalizacije, tako snažno izražene u današnjem svijetu. Škola će svakako ustrajati u radu na promociji i upisu učenika koji cijene klesarski zanat te na stalnoj edukaciji nastavnika koji će svojim znanjem i etičkim vrijednostima pomoći mladim ljudima u njihovom usavršavanju i, konačno, škola će svakako ustrajati na njegovanju “rimskoga načina obrade kamena” ručnim kovanim alatima, specifičnom za ovu školu.

U tijeku je realizacija dogradnje škole. U novim prostorima predviđeni su izgradnja i opremanje praktikuma za strojnu obradu kamena sa četiri karakteristična stroja, praktikum za montažu i modeliranje, tehničke crtaonice povezane on-line sa strojevima, praktikuma za petrografiju te knjižnice s čitaonicom. Uvođenje potrebne tehnologije za obradu kamena, uz ručni, klesarski dio dovest će Klesarsku školu na ono mjesto u europskome sustavu školovanja koje joj i pripada. Uz poboljšane prostorne i materijalne uvjete, Klesarska škola će ustrajati na realizaciji više klesarske škole kojom bi se zaokružila vertikala u klesarskome zanatu.

Top Links